piątek, 27 marca 2015

PANTHERA-GATUNKI WYMARŁE


PANTHERA -GATUNKI WYMARŁE


Panthera atrox – lew amerykański
Panthera blytheae
Panthera gombaszoegensis
Panthera palaeosinensis
Panthera pardoides
Panthera spelaea – lew jaskiniowy
Panthera youngi
Panthera zdanskyi


Lew amekrykański[1]

PHANTERA LEO ATROX LUB PHANTERA ATROX - LEW AMERYKAŃSKI

Wymarły duży ssak drapieżny z rodziny kotowatych. Egzystował w plejstocenie od 35 000 lat temu, a wymarł prawdopodobnie 10 000 lat temu, pod koniec ostatniego zlodowacenia. Był prawdopodobnie potomkiem lwa jaskiniowego, który przeszedł przez most lądowy Beringa 35 000 lat temu. Żył w całej Ameryce Północnej, mógł dotrzeć do Peru. Jego środowiskiem były głównie prerie. Wyglądał identycznie jak lew afrykański. Miał większy mózg od swoich dzisiejszych kuzynów i biegał szybciej.




Skamieniały szkielet Panthera leo atrox znaleziony na Rancho La Brea
.

Lew amerykański był zbliżony wielkością do lwa jaskiniowego, jednak był trochę mniejszy i jest drugim co do wielkości podgatunkiem lwa jaki kiedykolwiek żył na ziemi. Miał 3,5 metra długości z ogonem (25% większy od dzisiejszego lwa afrykańskiego), samce ważyły średnio 275 kg a samice 175 kg. Jego głównymi konkurentami do zwierzyny były wilk szary, Canis dirus, kojot, gepard amerykański, puma, jaguar, hiena Chasmaporthetes ossifragus, niedźwiedź brunatny i przede wszystkim "tygrys szablastozębny" - Smilodon oraz największy lądowy drapieżnik epoki lodowcowej - ogromny niedźwiedź krótkopyski.


PHANTERA LEO SPELEA LUB PHANTERA SPELAEA -LEW JASKINIOWY, EUROPEJSKI LUB LUROAZJATYCKI LEW JASKINIOWY

Wymarły ssak drapieżny z rodziny kotowatych.




Szkielet z jaskini Slouper, koło Brna w Czechach.


Był prawdopodobnie największym drapieżnikiem z grupy wielkich kotów z rodzaju Panthera jaki kiedykolwiek żył na Ziemi, około 25% większy od dzisiejszego lwa afrykańskiego i nieco większy od tygrysa. Był zbliżony wielkością do współczesnych hybryd lwa i tygrysa - lygrysów. Wywodzi się z linii afrykańskich prymitywnych lwów określanych jako grupa P. leo fossilis-spelaea. Z wyglądu stanowił formę pośrednią między współczesnym lwem a tygrysem. Ludzie pierwotni pozostawili jego liczne wizerunki w jaskiniach. Większość malowideł i rycin skalnych przedstawia lwy jaskiniowe bez grzywy, co sugeruje, że jej nie posiadały. Pokryte długą i gęstą sierścią, osiągały 3,5 m długości - od głowy do końca ogona. Samce ważyły średnio 270-320 kg, a samice 175 kg. Samiec największego żyjącego współcześnie kota - tygrysa syberyjskiego waży średnio 250-300 kg. Żywił się koniowatymi i jeleniowatymi.



Malowidło naskalne lwy jaskiniowe


Lew jaskiniowy egzystował w plejstocenie od co najmniej 300 tys. lat temu. Wymarł prawdopodobnie 10-11 tys. lat temu, podczas ostatniego zlodowacenia. Pewne, niepotwierdzone przesłanki wskazują, iż lew jaskiniowy zachował się znacznie dłużej - na Bałkanach, aż do epoki historycznej - 2 tys. lat temu, a o jego występowaniu w lasach Grecji wspominają Herodot i Arystoteles. Według tej teorii wytępiono go około I w. n.e. Większość uczonych jest jednak zdania, iż te relacje mówią o północnej rasie lwa azjatyckiego.

Lew jaskiniowy żył w całej Europie i w Azji, od Anglii do Syberii, także w Polsce[1]. Jego głównym środowiskiem były stepy i lasy parkowe na północy oraz półpustynne obszary południowej Euroazji. Nie był przystosowany do warunków panujących na terenach pokrytych śniegiem, ani gęstą roślinnością.

Systematyka

Lew jaskiniowy jest najczęściej opisywany jako podgatunek Panthera leo - pod nazwą P. l. spelea. Badania genetyczne wykazują jednak wiele cech pośrednich pomiędzy lwem jaskiniowym, współczesnym lwem (afrykańskim i indyjskim) i tygrysem, co sugeruje wydzielenie lwa jaskiniowego jako odrębnego gatunku, który wyewoluował niezależnie od Panthera leo[2]. Z tych samych badań wynika również, że amerykańska linia lwów - lew amerykański (P. l. atrox) jest bardzo blisko spokrewniona z linią euroazjatycką.[2][3] Prawdopodobnie lwy europejskie przedostały się do Ameryki Północnej przez most lądowy Beringa.

Przypisy
1 Andrzej L. Ruprecht, Ssaki czwartorzędu Białostocczyzny - podsumowanie badań
2 2,0 2,1 Systematic position of the cave lion Panthera spelaea (Goldfuss) based on cranial and dental characters. Marina Sotnikova, Pavel Nikolskiy, Geological Institute, Academy of Sciences of Russia, Pyzhevsky line 7, 119017, Moscow, Russia
3 C.R. Harington, Canadian Museum of Nature March, 1996, American Lion


PHANTERA YOUNGI

Wymarły drapieżny ssak lądowy z grupy wielkich kotów (Pantherinae) nazywany chińskim lwem jaskiniowym. Przez część systematyków traktowany jako podgatunek współczesnego lwa (Panthera leo), a przez innych jako odrębny gatunek o cechach zbliżonych do prymitywnego tygrysa, a nawet lamparta.

Pojawił się w północno-wschodnich Chinach ok. 350 tys. lat temu. Łączy cechy europejskiego i amerykańskiego lwa jaskiniowego i może stanowić ogniwo pośrednie pomiędzy europejsko-amerykańską a indo-afrykańską linią lwów.

Źródło: Harington, C. R., 1969, Pleistocene remains of the lion-like cat (Panthera atrox) from the Yukon Territory and northern Alaska. Canadian Journal Earth Sciences 6(5): 1277-1288. (Abstrakt)

ŻRÓDŁO: WIKIPEDIA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz